Kde to bylo

Tady protivníci močili na mrtvolu Přemysla Otakara II. Kde je Moravské pole? Na Moravě ne

Bitva na Moravském poli se odehrála 26. srpna 1278, v den, kdy bylo nesnesitelné horko. Utkala se tu vojska Rudolfa I. Habsburského a Přemysla Otakara II. Na bojišti byli i oba králové osobně a jeden z nich bitvu nepřežil. Příčinou prohry na Přemyslově straně byl menší počet vojáků, jejich horší vybavenost a podmínky, ve kterých museli bojovat, především počasí. Pojďte se podívat, kde přesně padl Přemysl Otakar II.

Když Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, padl do rukou nepřítele, vzdal se. Vojáci, kteří ho dopadli, se ale vykašlali na nějakou fair play a bezmocného krále i tak zabili. Způsobili mu mnohačetná bodná poranění a jeho život ukončili prudkým seknutím do hlavy v oblasti čela. Když se Rudolf I. (král na druhé straně) dozvěděl, že jeho muži mají Přemysla v zajetí, vydal příkaz, aby jeho život ušetřili. Už ale bylo pozdě!

přemysl otakar ii. lebka
Velká prasklina na čele lebky Přemysla Otakara II. a několik paprskovitých zlomenin v obličeji podává o způsobu smrti jasné svědectví. Rána byla vedena velmi prudce, zatímco král pravděpodobně ležel na zemi, způsobila masivní krvácení a okamžitou smrt. V kronikách se můžeme dočíst, že král byl ubit 17 bodnými ranami. Ty na kostře vzhledem k jejímu stavu již nelze prokázat, v každém případě k usmrcení úplně stačilo seknutí do hlavy. Přemyslovy ostatky jsou uloženy v katedrále sv. Víta v Praze.

Hanobení mrtvoly

Vojáci se po zabití Přemysla chovali k jeho tělu mimořádně hanebně. Sundali z něj brnění, na nahou mrtvolu přivázali provaz a vláčeli ji po poli. Vysmívali se jí a močili na ni. To celé se odehrálo na Moravském poli, které leží na území dnešního Rakouska. Je poměrně rozlehlé, ale bitva se odehrála jen na jeho malé části mezi obcemi Jedenspeigen a Dürnkrut, na pravém břehu řeky Moravy, která sem přitéká z Čech.

bitva na moravském poli
Místo, kde se odehrála bitva na Moravském poli, je téměř na hranici mezi Rakouskem a Slovenskem, poblíž Vídně a Bratislavy. Na dohled od bojiště proudí řeka Morava.
bitva na moravském poli
Ohraničení místa, kde se bitva odehrála. Vzdálenost mezi obcemi Jedenspeigen a Dürnkrut je 4 km. Památník bitvy je zhruba uprostřed cesty mezi nimi.
mapa bity moravského pole
Plánek bitvy na Moravském poli. České armádě zlomily vaz útoky ze stran (zelené a žluté šipky).

Boj v horku a prachu

26. srpen 1278 byl pro boj skutečně nepříznivým. Bylo vedro, slunce se opíralo do kovových brnění vojáků, kteří se museli cítit jako v peci. Zhoršená byla i viditelnost – nejenže měli na hlavách těžké helmice s úzkými průzory, kvůli kterým neviděli do stran, navíc se tu i hodně vířil prach.

Moravské pole
Možná vás překvapí, že Moravské pole je opravdu pole, které je navíc zemědělsky využíváno. Slavnou bitvu, která znamenala jednu z nejvýznamnějších proher českých zemí, tu připomíná cca 6 metrů vysoký památník.
moravské pole
Moravské pole se díky svému rovnému terénu ideálně hodilo k bitvě. I proto ho Přemysl Otakar II. zvolil ke střetu s Rudolfem I.

Byla Anežka Česká jasnovidka?

Anežka Česká byla Přemyslova teta a krátce před jeho smrtí měla vizi, ve které ho viděla smrtelně zraněného. Když dorazila zpráva o jeho zabití, nebyla ani moc překvapená. Dobové záznamy ukazují, že během života měla záchvaty jasnozřivosti docela běžně a že ve spojení s ní dokonce docházelo k nadpozemským událostem. Mnoho řádových sester udalo, že vidělo Anežku, jak jim přímo před očima zmizela.

Více fotografií z Moravského pole

Zdroje:

kniha Podivné konce českých panovníků, Jan Bauer

valka.cz, denik.cz, ceskatelevize.cz, nasregion.cz, iereus.wz.cz, mapy.cz

Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *